Agenda

Time Event
Exhibit Hall Hours: Monday 10a-5p, Tuesday 10a-5p, Wednesday 10a-3p
7:00a
Training & Education Sessions (7:00a - 9:00a, Third Level, 301A-302C)
8:30a
Master of Ceremonies: Keith Masback, USGIF Board of Directors (8:30a - 8:45a, Hall 1)
8:45a
Keynote: The Honorable Sue Gordon, Principal Deputy Director of National Intelligence (8:45a - 9:45a, Hall 1)
9:45a
Keynote: The Honorable Lisa Porter, Deputy Under Secretary of Defense for Research and Engineering (9:45a - 10:15a, Hall 1)
10:00a
USGIF Workforce & Certification Development Initiative Information Session (10:00a - 11:00a, Exhibit Hall, USGIF Booth 1511)
10:15a
Morning Coffee and Networking Break (10:15a - 10:45a, Exhibit Hall)
10:45a
Panel: Wildfires – Science and Technology -- Changing the Wildfire Paradigm (10:45a - 11:30a, Hall 1)
  • Rachael Brady, Research Data Specialist, California Department of Forestry and Fire Protection
  • Kate Dargan, Co-Founder, Chief Strategist, Intterra Group
  • Jaclyn Guz, Graduate Student, Clark University
  • Jeff Johnson, CEO, Western Fire Chiefs Association
  • The Honorable James Reilly, Director, USGS
11:00a
11:30a
Keynote — Brig. Gen. Matt Easley, Director, Army Artificial Intelligence Task Force, Army Futures Command (11:30a - 12:15p, Hall 1)
12:30p
Lunch in the Exhibit Hall (12:30p - 2:00p, Exhibit Hall)
1:00p
Government Pavilion Stage (1:00p - 4:00p, Exhibit Hall, Booth 466)

Master of Ceremonies: Lewis Shepherd, Vice Chair, AFCEA Intelligence Committee, Armed Forces Communications & Electronics Association (AFCEA)

  • 1-1:30 p.m. – AIMing for Success
  • Moderator: Lewis Shepherd, Vice Chair, AFCEA Intelligence Committee, AFCEA
  • Dean Souleles, Chief Technology Advisor, ODNI
  • Dr. Anthony Scriffignano, Chief Data Scientist, Dun & Bradstreet
  • 1:30-2:15 p.m.- Collaboration in Space for International Global Maritime Awareness
  • Moderator: Nicole Pilkus, Deputy Director for Maritime Safety, NGA
  • Piotr Malinowski, Head, Information Fusion Centre, European Border and Coast Guard Agency
  • Guy Thomas, Science Advisor to the Multinational Maritime Security Center of Excellence
  • 2:15-2:50 p.m. – GIS Solutions in Support of Army Modernization
  • Gary W. Blohm, U.S. Army Geospatial Information Officer
  • 2:50-3:20 p.m. – NRO and Commercial Systems for GEOINT
  • Peter Muend, Director, Commercial Systems Program Office, NRO
  • 3:20-4 p.m. – NGA Operations and Interoperability: Fueling the Global GEOINT Enterprise
  • MG Charlie Cleveland, Associate Director for Operations, NGA
  • Jennifer Daniel, Associate Director for Enterprise, NGA
USGIF Professional Certification Information Session (1:00p - 2:00p, Exhibit Hall, USGIF Booth 1511)
Accredited School Information Sessions (1:00p - 2:00p, Exhibit Hall, USGIF Booth 1511)
USGIF NGA Advisory Working Group Session (1:00p - 2:00p, Room 303AB)
1:30p
Lightning Talks (1:30p - 4:10p, Exhibit Hall, Innovation Corner, Booth 1943)
2:00p
Training & Education Sessions (2:00p - 4:00p, Third Level, 301A-302C)
Young Professionals Mentoring Discussion (2:00p - 2:45p, YPG Lounge, Booth 2005)

Work on What Matters” Young Professionals Discussion

  • Moderator: Tyra Vaughn, Public Relations Representative, Northrop Grumman Mission Systems
  • Michele Fox, Senior Principal Chief Engineer, Northrop Grumman Mission Systems
  • Gabrielle Lemmon, Pathways Program Participant, Communications Representative, Northrop Grumman Mission Systems
  • Kimberly Murphy, Associate Cyber Systems Engineer, Northrop Grumman Mission Systems
Afternoon Coffee Break, Sponsored by HERE Technologies (2:00p - 2:30p, Exhibit Hall)
4:00p
Exhibit Hall Networking Reception (4:00p - 5:00p, Exhibit Hall)
Accredited School Information Sessions (4:00p - 5:00p, Exhibit Hall, USGIF Booth 1511)
Young Professionals Mentoring Discussion (4:00p - 5:00p, Exhibit Hall, YPG Lounge, Booth 2005)
5:00p